Fokus gode MC-kjøreteknikker og Nullvisjon

Straand Treffet, som går av stabelen for 5. gang fra 16.-18. september forventer storinnrykk av motorsyklister. I år er fokus i den faglige delen av programmet å gi råd om gode kjøreteknikker. Tore Johannessen, som er styreleder i MCsikkerhet.no og en av landets mest anerkjente trafikklærere på MC, skal innlede Straand Treffet seminaret på fredag ettermiddag kl. 18.00.
Pressemelding: Straand Treffet
I år vil de 1.500-2.000 besøkende som er ventet fritt kunne prøve mer enn 60 sykler av ulike merker. Hele 15 forhandlere og importører stiller ut nye modeller for prøvekjøring.
– Jeg gleder meg til Straand Treffet og skal bidra med å gi innsikt i tre viktige forhold når man kjører motorsykkel. Jeg skal dele mine råd for å forebygge utforkjøringsulykker. Råd for å forebygge og unngå kryssulykker og råd når man kjører MC i følge med andre, sier Tore Johannessen som er styreleder i MCsikkerhet.no. MCsikkerhet er et prosjekt som skal jobbe bevist med trafikksikkerhet på motorsykkel. Prosjektet er bl.a. sentralt i tiltaksplanen for trafikksikkerhet frem til 2025.
– Vi er stolt over å ha fått et godt faglig program på plass. Det har vært noen ulykker i år så det er naturlig at vi har fokus på å dele kunnskap om gode kjøreteknikker. Her gleder vi oss til å høre Tore Johannessen i MCsikkerhet.no sitt innlegg, sier Trond Olsen som er treffsjef for Straand Treffet.
– En rekke MC-importører og forhandlere vil komme med sine busser og lastebiler. Blant annet har KTM, Harley Davidson og BMW varslet at de kommer med sine merketrailere, sier Trond Olsen. I henhold til vår oversikt ser det pr. dato ut at disse merkene vil bli representert på årets Straand Treff. Aprilia, BMW, Ducati, Harley-Davidson, Honda, Husqvarna, Indian, Kawasaki, KTM, Moto Guzzi, Suzuki, Triumph, Indian, Royal Enfield og Yamaha.
– Vi gleder oss til årets Straand-Treff. Gjester som trenger overnatting kan bo på hotell, på hytter, i leiligheter, bli kjent rom sammen med andre eller i telt på området nedenfor hotellet. Når det blir fullt hos oss er det en rekke overnattingsmuligheter ikke langt fra Vrådal som vi kan anbefale, så her er det bare å ta kontakt, sier Lars Arne Straand, adm. direktør på Straand Hotel. Vi vet også at mange venne- og venninnegjenger tar seg turen til Vrådal og gjerne bor i private hytter spred over hele regionen denne helgen.
– Mange kommer bare innom, andre bor på hytter og kjører så innom Straand-Treffet. Alle er velkomne, avslutter treffsjef Trond Olsen.
Her er programmet:
Fredag 16. september
Kl. 15.00 og utover Velkommen og innsjekk
Kl. 17.00 – 18.00 Velkommen til Straand Treffet, mingling og sosial velkomst,
«støttepils» i konferansesalen, Vrådalsalen.
Kl. 18.00 Velkommen til Straand Treffet 2022
Ved Trond Olsen, treffsjef, Bjørn Richard Johansen, fagansvarlig for Straand Treffet og Lars Arne Straand, adm. direktør, Straand Hotel
Kl. 18.15 Motorsykkelen – Riktige kjøreteknikker. Råd og eksempler
Ved Tore Johannessen, rådgiver for Trafikkforum og trafikklærer på AB Trafikkskole i Bærum. Medforfatter av boken: Motorsykkel, lærebok for motorsykkel.
Kl. 18.45 Pause
Kl. 19.00 Alle trygt hjem, alltid – Innlegg ved Statens Vegvesen
Ved Kenneth Kalløkkebakken, Sensor/MC Forum Vestfold etc.
Introduksjon av innlegget ved Trond Olsen, treffsjef
Kl. 19.30 Først på ulykkesstedet – hva nå ? (Hjelm av/på)
Erik Myrberget, Paramedic ved Oslo Univeristetssykehus HF.
Introduksjon av innlegget ved Trond Olsen, treffsjef
Kl. 19.50 «Fra kapp til kapp»
Erik Kjuus og Erik Myrberget skal i 2023 på langtur fra «nordpolen» til verdens enda. Vi får høre om planene.
Introduksjon av innlegget ved Trond Olsen, treffsjef.
Kl. 20.15 og utover Middag
Lørdag 17. september
Kl. 07.00 og utover Frokost
Kl. 08.00 Panorama tur for «Early birds» – vi kjører til toppen av Vrådal.
Ca. 12 minutters tur – for foto og kaffe. Retur igjen til kl. 09.00. Deretter passer det ypperlig med frokost for de som har deltatt på Early Birds, om du ikke fikk tid til det fra 07.00 – 08.00.
Kl. 09.00 og utover Prøvekjøring av nye sykler
Skjema for å prøve sykler fylles ut i sekretariatet som du finner ute på plassen/i tilknytning til resepsjon.
Kl. 09.00 A) Prøvekjøring for de som ønsker det gjennom hele dagen
B) Hubriding – utkjøring av grupper som markeres på plassen
C) Eget program – som du selv står for gjennom dagen. Spør oss gjerne om tips til kjøreturer og annet i området
Kl. 11.00 «Moto Guzzi – Som du ikke har sett den før!» – Ute på plassen
Ved Sture Gundersen i samtale med treffsjef Trond Olsen.
Kl. 12.00 – 13.00 Lunsj
Kl. 13.00 MC kunst på sitt beste – ved Sølvsmia
«SKRIK» – ved Henning Dyrkolbotn, Norges fremste motorsykkelkunstner, i samtale med treffsjef Trond Olsen.
Kl. 14.00 Grense Jacobselv, India eller Marokko – gjør det!
Birgit Sannes i samtale med treffsjef Trond Olsen om noen av sine turer.
Kl. 15.30 Utdeling av hederspriser til mc-er og mer
Ved Trond Olsen, treffsjef og Bjørn Richard Johansen, fagansvarlig samt Rolf Martinsen, redaktør av MC24-7.no og leder av juryen
Kl. 16.00 Sosialt samvær på hotellet og veranda
Vi samles til sosialt samvær på terrassen og i hotellet.
Kl. 19.00 og utover Middag
Søndag 18. september
Kl. 07.00 og utover Frokost
Kl. 09.00 Panorama tur for «Early birds» – vi kjører til toppen av Vrådal.
Ca. 12 minutters tur – for foto og kaffe. Retur igjen til kl. 09.30. Deretter passer det ypperlig med frokost for de som har deltatt på Early Birds, om du ikke fikk tid til det fra 07.00 – 08.00.
Kl. 09.00 og utover Prøvekjøring av nye sykler
Skjema for å prøve sykler fylles ut i sekretariatet som du finner ute på plassen/i tilknytning til resepsjon.
Kl. 13.00 Avslutning av prøvekjøring og Straand treffet for denne gangen
Kjør forsiktig hjem!